Saharan desert rose – Tunisia 0.3 to 6 kilos per piece.

Login

Country of origin: Tunisia
Dimensions / Volume: 0.3-6 kilos
Unit: kilogram

Beautiful natural desert roses from the Sahara in Tunisia, with exceptionally large, broad crystal petals and impressive natural growth forms. The pieces weigh approximately 0.3 to 6 kilos each and range from compact specimens to large, spectacular groupings.

Description

Desert rose from the Sahara – Tunisia 0.3 to 6 kilos per piece

Beautiful natural desert roses from the Sahara in Tunisia, with exceptionally large, broad crystal petals and impressive natural growth forms. The pieces weigh approximately 0.3 to 6 kilos each and range from compact specimens to large, spectacular groupings.

We know desert roses from various locations, including Morocco and Tibet, but the specimens from Tunisia are the absolute winner for us. In particular, the large leaves, warm sandy color, and beautiful rosette formation give these pieces an exceptionally decorative appearance.

Normally €12.99 per kilo, now only €8.99 per kilo and from 50 kilos only €7.99 per kilo.

What is a desert rose?

A desert rose is a natural crystal formation that usually consists of gypsum, often in the form of selenite, in which sand particles are embedded.

Evaporation of mineral-rich groundwater can cause flat crystals to form that grow into one another. This creates shapes that strongly resemble the petals of a rose.

The sand grains from the surroundings are incorporated during crystal growth, giving the desert rose its characteristic beige, sandy brown to light brown color.

Desert roses from the Sahara of Tunisia

Tunisia lies on the northern edge of the Sahara and has vast dry and desert-like areas where the conditions are suitable for the formation of desert roses.

The large crystal blades, , make the Tunisian specimens especially attractive.

Some pieces consist of a single distinct rosette, while others are made up of dozens of overlapping crystal sheets and rosettes. This creates large natural groupings with great depth and structure.

Large crystal sheets

One of the most striking features of these Tunisian desert roses is the size of the individual petals.

The crystals can develop broad, flat shapes that overlap like leaves. This creates a powerful three-dimensional structure.

For us, it is precisely this crystal growth that distinguishes the Tunisian pieces from many desert roses from other sites.

Special natural groupings

Within this party, there are very beautiful desert rose groupings.

These are pieces in which multiple separate rosettes and crystal sheets were connected to each other during natural growth.

In larger specimens, this results in a complete crystal landscape of overlapping leaves, smaller rosettes, and natural cavities.

Not a single piece has exactly the same shape.

Pieces from 0.3 to 6 kilos

The desert roses weigh from approximately 300 grams to as much as 6 kilos each.

This results in a wide selection between smaller collector's items and large decorative pieces.

The heavier groupings are particularly suitable as:

eye-catcher in a display cabinet, decorative mineral on a sideboard, showroom piece, shop display, or special collector's item.

Desert rose from Tunisia, Morocco, and Tibet

Desert rose-like crystal formations are found in various places around the world.

We have personally seen and purchased specimens from Morocco, Tibet, and Tunisia , among others . Each origin has its own unique character.

The Tunisian pieces are our favorite due to their combination of large crystal sheets, powerful rosette formation, and beautiful groupings.

Natural sand color

The warm beige to brown color is created because sand is incorporated into the mineral during crystal growth.

As a result, desert roses fit perfectly into interiors with natural materials such as wood, stone, and earth tones.

Under focused lighting, the various crystal layers become particularly visible, and a great deal of depth is created in the mineral.

Every desert rose is unique

Desert roses are formed entirely by natural processes.

As a result, the pieces differ from one another in:

shape, size, weight, number of crystal sheets, sand color and crystal structure.

Minor damage or irregularities may occur and are part of the natural character of this relatively soft mineral.

For collectors and interiors

Due to their unique formation, desert roses are popular among both mineral collectors and lovers of natural home decor.

The larger pieces in this lot have sufficient volume to be used independently as decorative objects.

They look beautiful on a wooden table, a stone pedestal, or in a well-lit display cabinet.

Also interesting for resellers

With pieces ranging from 0.3 to 6 kilos , this lot is particularly suitable for mineral shops, gift shops, and resellers.

The wide variety ensures that you can offer both smaller, affordable pieces and substantial eye-catchers.

Moreover, our most competitive tiered price applies from 50 kilos.

From €12.99 for only €8.99 per kilo

The normal price is:

€12.99 per kilo

Now you pay only:

€8.99 per kilo

This means, for example, that a batch of 10 kilos costs €89.90 instead of €129.90.

That means a saving of € 40 per 10 kilos.

From 50 kilos only €7.99 per kilo

For large customers, an extra competitive price applies from 50 kilos :

€7.99 per kilo

With that, 50 kilos costs:

50 × €7,99 = €399,50

At the normal price of €12.99 per kilo, 50 kilos would cost €649.50.

With this, you save € 250 on 50 kilos.

Features

  • Product: desert rose
  • Mineral: predominantly gypsum/selenite with sand inclusions
  • Origin: Sahara, Tunisia
  • Weight: approximately 0.3–6 kilos per piece
  • Color: sandy, beige to light brown
  • Crystal shape: rosette-shaped, plate-shaped crystals
  • Special feature: strikingly large crystal blades
  • Execution: natural groupings
  • Application: collection, interior, display case and shop presentation
  • Regular price: €12.99 per kilo
  • Sale price: €8.99 per kilo
  • From 50 kilos: €7.99 per kilo
  • Price 50 kilos: €399,50
  • Savings at 50 kilos compared to normal price: € 250
  • Unique: each specimen has its own natural shape

Our favorite desert roses

These desert roses from the Sahara of Tunisia are among the most beautiful we have seen. The large leaves, beautiful rosette formation, and impressive natural groupings give the pieces an appearance that is distinctly different from many specimens from other locations.

With weights from 0.3 to 6 kilos each, a regular price of €12.99 per kilo, and a special offer of just €8.99 per kilo, these pieces are particularly attractive. From 50 kilos, you even pay only €7.99 per kilo.